|
| |
|
|
|
Svensk trafiksäkerhet - pressmeddelanden |
|
|
|
|

|
|
|
Hur ska vi nå det trafiksäkra samhället? |
|
Hur behandlar myndigheter ärenden som har betydelse för trafiksäkerheten och miljön?
Felaktiga beslut från våra beslutsfattare kan påverka skillnaden mellan liv och död.
Många trafikanter som färdas på våra vägar har en mycket låg riskmedvetenhet. Genomgripande förändringar för
att öka trafiksäkerheten och minska risktagandet på våra vägar måste därför till för att riksdagens nya
trafikpolitiska beslut från 2009, - " Nollvisionen och det trafiksäkra samhället" ska kunna uppnås.
|
|
|
Trafiksäkerhet pressmeddelande |
|
|
Pressmeddelande
2009,
2008,
2007,
2006,
2005,
2004. |
|
Trafiksäkerhet pressmeddelande |
|
|
|
|
Pressmeddelande 2010
|
|
|
|
| |
|
2010 -06-10 |
Trafikutskottet 10 juni 2010 - E-postmeddelande till Trafikutskottet - tydligare trafikregler.
Läs Svensk Trafiksäkerhets e-postmeddelande med anledning av utskottets avslag av motionen 2008/09T:522 - tydligare trafikregler.
Källa: Svensk Trafiksäkerhet |
e-postmeddelandet till Trafikutskottet |
|
|
Upp |
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 -03-18 |
Trafikutskottet - Mobilanvändning
Albanien, Malta och Sverige är de länder i Europa som tillåter mobiltelefoni och bilkörning.
Trafikutskottet har återigen avslagit motioner som rör begränsningar i användning av mobiltelefon under körning.
Trafikutskottets motivering:
"
Ett beslut att tillåta mobiltelefoni endast med användande av handsfree utrustning strider enligt vad utskottet har fått veta mot den samlade
kunskap som finns på området, vilken visar att det är samtalet i sig som utgör risken för bilföraren".
Tyvärr finns det en risk att Sverige förlorar sin position som ledande nation inom trafiksäkerhet - andra länder har redan
passerat och fler kommer sannolikt att passera Sverige när det gäller såväl nationellt som internationellt trafiksäkerhetsarbete.
Svensk Trafiksäkerhet
Ernst Donlemar |
Trafikutskottets betänkande |
|
|
Upp |
|
|
|
|
|
|
|
|
2010-03-12 |
Trafikutskottet - Motionen 2008/09T:522 - tydligare trafikregler avslogs igen.
Trafikutskottet tar inte sitt ansvar.
Det är skrämmande att trafikutskottet fortsätter att negligera den ökade risken för trafikolyckor.
Trafikutskottets standardmotivering:
"Trafikutskottet har tidigare behandlat olika motionsförslag som rör bl.a. väjningsplikt för cyklister och körning vid cirkulationsplatser. I förekommande fall
har förslagen avstyrkts eftersom det i första hand ankommer på Vägverket att inom ramen för sitt ansvar fortlöpande se över regelverket.
Utskottet förutsätter vidare att Vägverket även fortsättningsvis kommer att se över, och informera om, regelsystemet inom området för att uppnå ökad trafiksäkerhet
och acceptans hos trafikanterna.
Därför avstyrker utskottet motionerna 2008/09:T522 av Lars Lilja (s), 2008/09:T418 av Marina Pettersson och Berit Högman (båda s), 2008/09:T355 av Alf Eriksson (s)
samt 2009/10:T243 av Christer Winbäck (fp)"
|
Trafikutskottets betänkande |
|
|
Vad tycker du?
|
Upp |
|
| |
|
2010 -02-03 |
Trafikutskottet - Tydligare trafikregler - motion 08/09T:522.
Inför trafikutskottets behandling av motionen sändes ett e-postmeddelande till trafikutskottets ordförande och samtliga
ordinarie ledamöter samt till förslagsställare Lars Lilja.
E-postmeddelande: Hej,
Förståelse för problemen vid körning i cirkulationsplats beskrivs här: "Tydligare trafikregler" |
Bifogad länk |
|
|
|
Upp |
|
|
|
|
2010 -01-13 |
Transportforum 13 januari 2010 - Enklare vardag för människor och företag.
Infrastrukturminister Åsa Torstenssons tal om framtidens transportsystem vid inledningen av årets Transportforum.
Källa: Regeringskansliet |
Infrastrukturminister Åsa Torstenssons tal |
|
|
Upp |
|
|
|
|
|
2010 -01-03 |
Tydligare trafikregler
Sedan de "nya reglerna" för körning i cirkulationsplats infördes 2000 har dessa diskuterats i media.
Frågor har ställts och motioner har presenterats för att få tillstånd tydligare trafikregler.
Trafikutskottets har tidigare hänvisat till Vägverkets sektorsansvar men tyvärr har Vägverket inte följt med i utvecklingen.
Ärendet är planerat att återigen behandlas av trafikutskottet den 4 februari (2010) Kan vi förvänta oss att de ansvariga tar sitt ansvar?
Källa: Svensk Trafiksäkerhet
|
problemen blir bara fler
Trafikutskottets betänkande 2009/10:TU12 |
| |
|
|
© |
Svensk Trafiksäkerhet |
 |
Får publiceras med angivande av källa |
Denna sida använder cookies |
Läs mer |
Upp |
|
|